Pragniemy poinformować o wydaniu nowej książki prof. dr. hab. inż. Wojciecha Góreckiego - członka Komisji Nauk Geologicznych - zatytułowanej "Filozofia poszukiwań naftowych". Prof. Ryszard Tadeusiewicz w wprowadzeniu m.in. pisze "Prof. Górecki stara się śledzić sposoby działania poszukiwacza, jego procesy myślowe, wspomagane za pomocą określonych urządzeń geofizycznych i metod informatycznych, ale silnie oparte także na doświadczeniu, intuicji i silnej motywacji, a także problemy organizacji i zarzadzania, które czasem wspomagają ludzką kreatywność, a czasem mogą jej przeszkadzać (...). W książce prezentowany jest ciekawy (i trafny) pogląd, że przy poszukiwaniach naftowych jak przy każdej grze, zdarzają się wygrane i przegrane. Ważne jest tylko to, żeby suma wygranych przewyższała sumę przegranych."  pobierz

Osoby zainteresowane posiadaniem książki proszone są o kontakt bezpośredni z Autorem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

_________________________________________________________________________________________________________________

 

Prezydium Oddziału PAN w Krakowie popiera treść uchwały Komitetu Nauk Prawnych PAN, z dnia 15 lutego br. (http://www.knp.pan.pl/ ), stanowisko Akademii Młodych Uczonych PAN, z dnia 18 lutego br. (https://amu.pan.pl/amu-pan-sprzeciwia-sie-arbitralnym-zmianom-w-wykazie-czasopism/), a także przyjmuje do wiadomości oświadczenie Komisji Ewaluacji Nauki z dnia 11 lutego br. (https://forumakademickie.pl/sprawy-nauki/oswiadczenie-komisji-ewaluacji-nauki/) w sprawie arbitralnych zmian w ministerialnym wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. W szczególności zgadzamy się z twierdzeniem o niedopuszczalnym trybie wprowadzenia zmian we wspomnianym wykazie, a także wyrażamy zaniepokojenie w związku z konkretnymi zmianami promującymi czasopisma o wątpliwej jakości. Obawiamy się, że tego typu działania odbiją się negatywnie na jakości nauki uprawianej w naszym kraju.

W imieniu Prezydium Oddziału PAN
prof. Andrzej Jajszczyk, Prezes Oddziału

Kraków, 22.02.2021

____________________________________________________________________________________________

 

Prezydium Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie stanowczo sprzeciwia się mowie nienawiści wobec osób nieheteronormatywnych, szczególnie gdy słowa takie padają z ust przedstawicieli państwa. Apelujemy również o przestrzeganie praw mniejszości do wyrażania swoich poglądów.

W imieniu Prezydium Oddziału PAN
prof. Andrzej Jajszczyk, Prezes Oddziału

 

 ______________________________________________________________________________________________